Post by speedway_history on Jun 4, 2010 21:55:16 GMT 1
2010 Elitserien
Round 1 - Tuesday 27th April
Lejonen v Indianerna 60-36
Rospiggarna v Vetlanda 41-55
Piraterna versus Vargarna 60-36
Dackarna versus Vastervik 59-37
Round 2 - Tuesday 4th May
Vastervik v Dackarna 30-36 (58-74)
Indianerna v Lejonen 57-39 (93-99)
Vetlanda v Rospiggarna 58-38 (99-93)
Vargarna v Piraterna 42-54 (78-114)
Round 3 - Tuesday 11th May
Valsarna v Lejonen 43-53
Piraterna v Indianerna 50-45
Rospiggarna v Vastervik 45-51
Dackarna v Vetlanda 51-45
Round 4 - Tuesday 18th May
Lejonen v Valsarna 48-48 (101-91)
Indianerna v Piraterna 44-52 (89-102)
Vastervik v Rospiggarna 49-47 (100-92)
Vetlanda v Dackarna 48-48 (93-99)
Round 5 - Tuesday 25th May
Piraterna v Vastervik 56-40
Vargarna v Indianerna 55-41
Dackarna v Valsarna 62-34
Rospiggarna v Lejonen 33-63
Round 6 - Tuesday 1st June
Vastervik v Piraterna 53-43 (93-99)
Indianerna v Vargarna 52-44 (93-99)
Valsarna v Dackarna 35-60 (69-122)
Lejonen v Rospiggarna 54-42 (117-75)
Round 7 - Tuesday 8th June
Rospiggarna v Valsarna 45-51
Vargarna v Dackarna 47-49
Vetlanda v Lejonen 64-32
Vastervik v Indianerna 56-40
Round 8 - Tuesday 15th June
Valsarna v Rospiggarna 47-49 (98-94)
Dackarna v Vargarna 55-41 (104-88)
Lejonen v Vetlanda 41-55 (73-119)
Indianerna v Vastervik 57-39 (97-95)
Round 9 - Tuesday 22nd June
Vargarna v Lejonen 56-40
Piraterna v Dackarna 48-48
Vetlanda v Indianerna 63-33
Vastervik v Valsarna 53-43
Round 10 - Tuesday 29th June
Lejonen v Vargarna 65-31 (105-87)
Valsarna v Vastervik 44-52 (87-105)
Dackarna v Piraterna 62-34 (110-82)
Indianerna v Vetlanda 32-64 (65-127)
Round 11 - Tuesday 6th July
Vetlanda v Vastervik 52-44
Rospiggarna v Vargarna 42-54
Indianerna v Dackarna 49-47
Valsarna v Piraterna 33-63
Round 12 - Tuesday 13th July
Piraterna v Valsarna 54-42 (117-75)
Vargarna v Rospiggarna 63-33 (117-75)
Vastervik v Vetlanda 44-52 (88-104)
Dackarna v Indianerna 61-35 (108-84)
Round 13 - Tuesday 20th July
Vetlanda v Valsarna 63-33
Lejonen v Piraterna 46-50
Vargarna v Vastervik 57-39
Rospiggarna v Dackarna 35-61
Round 14 - Tuesday 3rd August
Valsarna v Vetlanda 42-54 (75-117)
Piraterna v Lejonen 45-51 (95-97)
Vastervik v Vargarna 51-45 (90-102)
Dackarna v Rospiggarna 53-43 (114-78)
Round 15 - Tuesday 10th August
Lejonen v Vastervik 53-43
Indianerna v Valsarna 58-38
Vargarna v Vetlanda 46-49
Rospiggarna v Piraterna 41-55
Round 16 - Tuesday 17th August
Piraterna v Rospiggarna 65-31 (120-72)
Vastervik v Lejonen 56-40 (99-93)
Vetlanda v Vargarna 69-27 (118-73)
Valsarna v Indianerna 36-60 (74-118)
Round 17 - Tuesday 24th August
Dackarna v Lejonen 51-45
Rospiggarna v Indianerna 43-53
Piraterna v Vetlanda 53-43
Vargarna v Valsarna 29-25
Round 18 - Tuesday 31st August
Valsarna v Vargarna 42-54 (46-62)
Vetlanda v Piraterna 51-45 (94-98)
Indianerna v Rospiggarna 63-33 (116-76)
Lejonen v Dackarna 50-46 (95-97)
Play-offs:
Quarter Finals:
07.09.10..Dackarna v Piraterna 45-51
07.09.10..Indianerna v Vetlanda 37-59
14.09.10..Piraterna v Vastervik 53-43
14.09.10..Vetlanda v Lejonen 49-47
21.09.10..Vastervik v Dackarna 44-52
21.09.10..Lejonen v Indianerna 57-39
Semi Finals:
28.09.10..Piraterna v Lejonen 51-45
29.09.10..Lejonen v Piraterna 57-39 (102-90)
28.09.10..Dackarna v Vetlanda 47-49
29.09.10..Vetlanda v Dackarna 51-45 (100-92)
Finals:
05.10.10..Lejonen v Vetlanda 43-53
06.10.10..Vetlanda v Lejonen 53-43 (106-86)
Vetlanda win the Elitserien.
Round 1 - Tuesday 27th April
Lejonen v Indianerna 60-36
Rospiggarna v Vetlanda 41-55
Piraterna versus Vargarna 60-36
Dackarna versus Vastervik 59-37
Round 2 - Tuesday 4th May
Vastervik v Dackarna 30-36 (58-74)
Indianerna v Lejonen 57-39 (93-99)
Vetlanda v Rospiggarna 58-38 (99-93)
Vargarna v Piraterna 42-54 (78-114)
Round 3 - Tuesday 11th May
Valsarna v Lejonen 43-53
Piraterna v Indianerna 50-45
Rospiggarna v Vastervik 45-51
Dackarna v Vetlanda 51-45
Round 4 - Tuesday 18th May
Lejonen v Valsarna 48-48 (101-91)
Indianerna v Piraterna 44-52 (89-102)
Vastervik v Rospiggarna 49-47 (100-92)
Vetlanda v Dackarna 48-48 (93-99)
Round 5 - Tuesday 25th May
Piraterna v Vastervik 56-40
Vargarna v Indianerna 55-41
Dackarna v Valsarna 62-34
Rospiggarna v Lejonen 33-63
Round 6 - Tuesday 1st June
Vastervik v Piraterna 53-43 (93-99)
Indianerna v Vargarna 52-44 (93-99)
Valsarna v Dackarna 35-60 (69-122)
Lejonen v Rospiggarna 54-42 (117-75)
Round 7 - Tuesday 8th June
Rospiggarna v Valsarna 45-51
Vargarna v Dackarna 47-49
Vetlanda v Lejonen 64-32
Vastervik v Indianerna 56-40
Round 8 - Tuesday 15th June
Valsarna v Rospiggarna 47-49 (98-94)
Dackarna v Vargarna 55-41 (104-88)
Lejonen v Vetlanda 41-55 (73-119)
Indianerna v Vastervik 57-39 (97-95)
Round 9 - Tuesday 22nd June
Vargarna v Lejonen 56-40
Piraterna v Dackarna 48-48
Vetlanda v Indianerna 63-33
Vastervik v Valsarna 53-43
Round 10 - Tuesday 29th June
Lejonen v Vargarna 65-31 (105-87)
Valsarna v Vastervik 44-52 (87-105)
Dackarna v Piraterna 62-34 (110-82)
Indianerna v Vetlanda 32-64 (65-127)
Round 11 - Tuesday 6th July
Vetlanda v Vastervik 52-44
Rospiggarna v Vargarna 42-54
Indianerna v Dackarna 49-47
Valsarna v Piraterna 33-63
Round 12 - Tuesday 13th July
Piraterna v Valsarna 54-42 (117-75)
Vargarna v Rospiggarna 63-33 (117-75)
Vastervik v Vetlanda 44-52 (88-104)
Dackarna v Indianerna 61-35 (108-84)
Round 13 - Tuesday 20th July
Vetlanda v Valsarna 63-33
Lejonen v Piraterna 46-50
Vargarna v Vastervik 57-39
Rospiggarna v Dackarna 35-61
Round 14 - Tuesday 3rd August
Valsarna v Vetlanda 42-54 (75-117)
Piraterna v Lejonen 45-51 (95-97)
Vastervik v Vargarna 51-45 (90-102)
Dackarna v Rospiggarna 53-43 (114-78)
Round 15 - Tuesday 10th August
Lejonen v Vastervik 53-43
Indianerna v Valsarna 58-38
Vargarna v Vetlanda 46-49
Rospiggarna v Piraterna 41-55
Round 16 - Tuesday 17th August
Piraterna v Rospiggarna 65-31 (120-72)
Vastervik v Lejonen 56-40 (99-93)
Vetlanda v Vargarna 69-27 (118-73)
Valsarna v Indianerna 36-60 (74-118)
Round 17 - Tuesday 24th August
Dackarna v Lejonen 51-45
Rospiggarna v Indianerna 43-53
Piraterna v Vetlanda 53-43
Vargarna v Valsarna 29-25
Round 18 - Tuesday 31st August
Valsarna v Vargarna 42-54 (46-62)
Vetlanda v Piraterna 51-45 (94-98)
Indianerna v Rospiggarna 63-33 (116-76)
Lejonen v Dackarna 50-46 (95-97)
Play-offs:
Quarter Finals:
07.09.10..Dackarna v Piraterna 45-51
07.09.10..Indianerna v Vetlanda 37-59
14.09.10..Piraterna v Vastervik 53-43
14.09.10..Vetlanda v Lejonen 49-47
21.09.10..Vastervik v Dackarna 44-52
21.09.10..Lejonen v Indianerna 57-39
Semi Finals:
28.09.10..Piraterna v Lejonen 51-45
29.09.10..Lejonen v Piraterna 57-39 (102-90)
28.09.10..Dackarna v Vetlanda 47-49
29.09.10..Vetlanda v Dackarna 51-45 (100-92)
Finals:
05.10.10..Lejonen v Vetlanda 43-53
06.10.10..Vetlanda v Lejonen 53-43 (106-86)
Vetlanda win the Elitserien.