Post by speedway_history on Oct 1, 2009 6:46:11 GMT 1
Elitserien
Round 1 - Tuesday 28th April
Piraterna v Lejonen 62-34
Vetlanda v Västervik 57-39
Vargarna v Smederna 43-53
Indianerna v Rospiggarna 59-37
Round 2 - Tuesday 5th May
Dackarna v Piraterna 53-43
Lejonen v Indianerna 53-43
Smederna v Vetlanda 46-50
Vargarna v Rospiggarna 58-38
Round 3 - Tuesday 12th May
Indianerna v Dackarna 44-52
Vetlanda v Piraterna 58-38
Smederna v Västervik 44-52
Rospiggarna v Lejonen 50-46
Round 4 - Tuesday 19th May
Vargarna v Dackarna 48-48
Västervik v Indianerna 54-42
Lejonen v Smederna 61-35
Vetlanda v Rospiggarna 59-37
Round 5 - Tuesday 26th May
Dackarna v Västervik 48-48
Piraterna v Vargarna 64-31
Lejonen v Vetlanda 48-48
Smederna v Indianerna 52-44
Round 6 - Tuesday 2nd June
Dackarna v Lejonen 39-33
Indianerna v Piraterna 49-47
Vargarna v Västervik 51-45
Smederna v Rospiggarna 48-48
Round 7 - Tuesday 9th June
Vetlanda v Dackarna 55-41
Piraterna v Smederna 53-43
Västervik v Rospiggarna 55-41
Vargarna v Indianerna 41-55
Round 8 - Tuesday 16th June
Smederna v Dackarna 46-50
Rospiggarna v Piraterna 51-45
Västervik v Lejonen 54-42
Vetlanda v Vargarna 59-37
Round 9 - Tuesday 23rd June
Dackarna v Rospiggarna 49-47
Piraterna v Västervik 41-55
Vargarna v Lejonen 56-40
Indianerna v Vetlanda 52-44
Round 10 - Tuesday 30th June
Västervik v Vetlanda 48-48 (87-105)
Lejonen v Piraterna 61-35 (95-97)
Smederna v Vargarna 50-46 (103-89)
Rospiggarna v Indianerna 35-61 (72-120)
Round 11 - Tuesday 7th July
Piraterna v Dackarna 40-50 (83-103)
Indianerna v Lejonen 46-50 (89-103)
Rospiggarna v Vargarna 43-53 (81-111)
Note: Smederna were declared bankrupt and withdrew from the league. Their points were discounted from the league table.
Round 12 - Tuesday 21st July
Dackarna v Indianerna 45-51 (97-95)
Piraterna v Vetlanda 46-50 (84-108)
Lejonen v Rospiggarna 54-42 (100-92)
Round 13 - Tuesday 28th July
Dackarna v Vargarna 46-50 (94-98)
Indianerna v Västervik 43-52 (85-106)
Rospiggarna v Vetlanda 48-48 (85-107)
Round 14 - Tuesday 4th August
Västervik v Dackarna 60-36 (108-84)
Vargarna v Piraterna 49-46 (80-110)
Vetlanda v Lejonen 50-46 (98-94)
Round 15 - Tuesday 11th August
Lejonen v Dackarna 53-43 (81-67)
Piraterna v Indianerna 62-34 (109-83)
Västervik v Vargarna 52-44 (97-95)
Round 16 - Tuesday 18th August
Dackarna v Vetlanda 46-50 (87-105)
Rospiggarna v Västervik 49-47 (102-90)
Indianerna v Vargarna 52-44 (107-85)
Round 17 - Tuesday 25th August
Piraterna v Rospiggarna 63-33 (118-78)
Lejonen v Västervik 53-43 (95-97)
Vargarna v Vetlanda 59-37 (96-96) (Vetlanda win the run-off for the bonus point)
Round 18 - Tuesday 1st September
Rospiggarna v Dackarna 46-50 (93-99)
Västervik v Piraterna 46-50 (101-91)
Vetlanda v Indianerna 54-42 (98-94)
Lejonen v Vargarna 49-47 (89-103)
Play-offs
Quarter Finals - Tuesday 8th September
Indianerna v Vetlanda 48-48
Vargarna v Västervik 57-39
Dackarna v Lejonen 47-49
Quarter Finals - Tuesday 15th September
Vetlanda v Indianerna 52-44 (100-92)
Västervik v Vargarna 52-44 (91-101)
Lejonen v Dackarna 55-41 (104-88)
Semi Finals - Tuesday 22nd September
Vargarna v Vetlanda 55-40
Indianerna v Lejonen 52-44
Semi Finals - Wednesday 23rd September
Vetlanda v Vargarna 51-45 (91-100)
Lejonen v Indianerna 57-39 (101-91)
Final - Tuesday 29th September
Vargarna v Lejonen 54-42
Final - Wednesday 30th September
Lejonen v Vargarna 62-34 (104-88)
Lejonen win the Elitserien.
Round 1 - Tuesday 28th April
Piraterna v Lejonen 62-34
Vetlanda v Västervik 57-39
Vargarna v Smederna 43-53
Indianerna v Rospiggarna 59-37
Round 2 - Tuesday 5th May
Dackarna v Piraterna 53-43
Lejonen v Indianerna 53-43
Smederna v Vetlanda 46-50
Vargarna v Rospiggarna 58-38
Round 3 - Tuesday 12th May
Indianerna v Dackarna 44-52
Vetlanda v Piraterna 58-38
Smederna v Västervik 44-52
Rospiggarna v Lejonen 50-46
Round 4 - Tuesday 19th May
Vargarna v Dackarna 48-48
Västervik v Indianerna 54-42
Lejonen v Smederna 61-35
Vetlanda v Rospiggarna 59-37
Round 5 - Tuesday 26th May
Dackarna v Västervik 48-48
Piraterna v Vargarna 64-31
Lejonen v Vetlanda 48-48
Smederna v Indianerna 52-44
Round 6 - Tuesday 2nd June
Dackarna v Lejonen 39-33
Indianerna v Piraterna 49-47
Vargarna v Västervik 51-45
Smederna v Rospiggarna 48-48
Round 7 - Tuesday 9th June
Vetlanda v Dackarna 55-41
Piraterna v Smederna 53-43
Västervik v Rospiggarna 55-41
Vargarna v Indianerna 41-55
Round 8 - Tuesday 16th June
Smederna v Dackarna 46-50
Rospiggarna v Piraterna 51-45
Västervik v Lejonen 54-42
Vetlanda v Vargarna 59-37
Round 9 - Tuesday 23rd June
Dackarna v Rospiggarna 49-47
Piraterna v Västervik 41-55
Vargarna v Lejonen 56-40
Indianerna v Vetlanda 52-44
Round 10 - Tuesday 30th June
Västervik v Vetlanda 48-48 (87-105)
Lejonen v Piraterna 61-35 (95-97)
Smederna v Vargarna 50-46 (103-89)
Rospiggarna v Indianerna 35-61 (72-120)
Round 11 - Tuesday 7th July
Piraterna v Dackarna 40-50 (83-103)
Indianerna v Lejonen 46-50 (89-103)
Rospiggarna v Vargarna 43-53 (81-111)
Note: Smederna were declared bankrupt and withdrew from the league. Their points were discounted from the league table.
Round 12 - Tuesday 21st July
Dackarna v Indianerna 45-51 (97-95)
Piraterna v Vetlanda 46-50 (84-108)
Lejonen v Rospiggarna 54-42 (100-92)
Round 13 - Tuesday 28th July
Dackarna v Vargarna 46-50 (94-98)
Indianerna v Västervik 43-52 (85-106)
Rospiggarna v Vetlanda 48-48 (85-107)
Round 14 - Tuesday 4th August
Västervik v Dackarna 60-36 (108-84)
Vargarna v Piraterna 49-46 (80-110)
Vetlanda v Lejonen 50-46 (98-94)
Round 15 - Tuesday 11th August
Lejonen v Dackarna 53-43 (81-67)
Piraterna v Indianerna 62-34 (109-83)
Västervik v Vargarna 52-44 (97-95)
Round 16 - Tuesday 18th August
Dackarna v Vetlanda 46-50 (87-105)
Rospiggarna v Västervik 49-47 (102-90)
Indianerna v Vargarna 52-44 (107-85)
Round 17 - Tuesday 25th August
Piraterna v Rospiggarna 63-33 (118-78)
Lejonen v Västervik 53-43 (95-97)
Vargarna v Vetlanda 59-37 (96-96) (Vetlanda win the run-off for the bonus point)
Round 18 - Tuesday 1st September
Rospiggarna v Dackarna 46-50 (93-99)
Västervik v Piraterna 46-50 (101-91)
Vetlanda v Indianerna 54-42 (98-94)
Lejonen v Vargarna 49-47 (89-103)
Play-offs
Quarter Finals - Tuesday 8th September
Indianerna v Vetlanda 48-48
Vargarna v Västervik 57-39
Dackarna v Lejonen 47-49
Quarter Finals - Tuesday 15th September
Vetlanda v Indianerna 52-44 (100-92)
Västervik v Vargarna 52-44 (91-101)
Lejonen v Dackarna 55-41 (104-88)
Semi Finals - Tuesday 22nd September
Vargarna v Vetlanda 55-40
Indianerna v Lejonen 52-44
Semi Finals - Wednesday 23rd September
Vetlanda v Vargarna 51-45 (91-100)
Lejonen v Indianerna 57-39 (101-91)
Final - Tuesday 29th September
Vargarna v Lejonen 54-42
Final - Wednesday 30th September
Lejonen v Vargarna 62-34 (104-88)
Lejonen win the Elitserien.